To view 2019-2020 calendar click HERE

Announcement of ISU Annual General Meeting
Posted 11/08/2019 12:59

Dear ISU Parents,

Please click on the link below to read the letter from the Chair of our Board of Trustees, Mr. Gary Biondo.

Note that our Annual General Meeting (AGM) this year will be held on Thursday November 28 in the morning, from 0830 to 0900. It will be a brief event with breakfast and coffee available to all in attendance.

As you know, having an AGM is one of the critical obligations of being an association (in this case, an international school) in Mongolia. It is an opportunity for our members to hear about the state of the school and to vote for new trustees. To do so we must ensure that we have enough parents in attendance, otherwise we must reschedule the meeting so that votes and proceeds are valid.

We sincerely hope that we will see you there later this month.

Thanks.

Bill Elman

Director

ISU

AGM Notice to Parents - Gary Biondo

Nov 28, 2019 ISU AGM Agenda

2019 Proxy Form

Хүндэт Эцэг Эхчүүд ээ,

Манай сургуулийн Төлөөлөн Удирдах Зөвлөлийн Дарга ноён Гари Биондогийн хүргүүлж буй захидалтай дээрх холбоос дээр дарж танилцана уу.

Энэ хичээлийн жилийн Жилийн Ерөнхий Хуралдаан маань 11 дүгээр сарын 28-ны Пүрэв гарагт өглөө 08:30 – 09:00 цагийн хооронд болно.  Та бүхнийг хуралдаа хүрэлцэн ирж өнгөрсөн оны хичээлийн жилийн сургуулийн үйл ажиллагааны тайланг сонсож мөн ТУЗ-ийн шинэ гишүүдээ сонгох зуураа бидэнтэй хамт өглөөний цай уухыг урьж байна.

Хурлын ирц бүрдсэн тохиолдолд хурал хүчин төгөлдөр болох тул та бүхэн хуралдаа идэвхитэй оролцохыг уриалж байна. Ирц бүрдээгүй тохиолдолд хурлыг дахин зарлах ёстой болдог.

Иймд хэрвээ та бүхэн өөрийн биеэр ирж оролцох боломжгүй тохиолдолд итгэмжлэгдсэн хүнээр дамжуулж санал өгөх хуудсаа (Proxy) бөглөж хуралд ирж оролцох хүнээр өгүүлэх эсвэл сургуулийн ресепшин дээр байгаа хайрцагт хийж болно.

Та бүгдийг хуралдаа өргөнөөр ирж оролцоно гэж найдаж байна.

Хүндэтгэсэн,

Захирал

Bill Elman

Today is...

• There are no events to display.
Four Seasons Garden
Khan-Uul District, 15 Khoroo
PO Box 36/10
Ulaanbaatar, Mongolia-17032